Перітонзіллярний абсцес.
Абсцес горла |
- Зустрічається як важке ускладнення інфекції мигдалин (тонзиліт; гнійна ангіна ), як результат більш глибокого її поширення.
- Перітонзіллярний абсцес - щодо поширене явище серед дорослих, однак у немовлят і дітей молодшого віку спостерігається рідко, що, мабуть, визначається особливостями будови їх мигдалин.
Причини перітонзіллярний абсцесу.
Перітонзіллярний абсцес найчастіше є ускладненням тонзиліту . І бактерії, що беруть участь в його виникненні, аналогічні тим, що призводять до запальних захворювань глотки.Поштовхом до початку процесу стають стрептококи, які проникли в м'які тканини, що оточують мигдалини; надалі до них приєднуються анаероби (бактерії, існуючі без кисню).
Сприяючим чинником перітонзіллярний абсцесу є будь вогнища інфекції в порожнині рота, включаючи стоматологічні проблеми ( періодонтит або гінгівіт - запалення ясен), а також хронічний тонзиліт.
До ряду інших факторів ризику відносять:
- Інфекційний мононуклеоз .
- Куріння .
- Хронічний лімфобластний лейкоз (ХЛЛ).
- Калькульозні відкладення солей кальцію - "камені" в мигдалинах (тонзіллоліти).
Симптоми перітонзіллярний абсцесу.
Першим і провідним симптомом перітонзіллярний абсцесу, як правило, є болі в горлі. З моменту появи перших симптомів до формування абсцесу зазвичай проходить від двох до п'яти днів, протягом яких лихоманка та інші загальні симптоми запалення зазвичай неяскраво виражені або відсутні.- У горлі можна помітити набряковий і яскраво-червоний ділянку запалення - як правило, на одній стороні.
- Можна помітити відхилення піднебінного язичка в бік, протилежну вогнища запалення.
- Збільшені і болючі шийні та інші регіональні лімфовузли .
- Можуть спостерігатися й інші симптоми:
- Утруднення та болючість при ковтанні.
- Озноб, підвищення температури
- Спастичне скорочення м'язів щелепи (тризм) і шиї (кривошия).
- Біль у вусі на стороні абсцесу.
- Глуха і невиразна мова, ніби з ротом, набитим їжею.
- Утруднення при ковтання слини.
Коли звертатися за медичною допомогою при перітонзіллярний абсцесі.
Будь гнійне запальне захворювання завжди є приводом для звернення до лікаря.Якщо у вас спостерігається ангіна, супроводжується болями в горлі, високою температурою та іншими, описаними вище симптомами, зателефонуйте своєму лікарю, а краще з'явитеся на прийом, щоб виключити можливість перітонзіллярний абсцесу.
Якщо ви відзначаєте біль у горлі, слинотеча, труднощі при ковтанні та диханні, або будь-які інші ознаки можливого обструкції дихальних шляхів, вам слід негайно звернутися у відділення невідкладної допомоги лікарні для надання медичної допомоги.
Дослідження і тести, що використовуються в діагностиці перітонзіллярний абсцесу.
Перітонзіллярний абсцес, як правило, може бути діагностований на підставі анамнезу і результатів огляду. Діагностика не викличе труднощів, якщо гнійник помітний неозброєним оком. У процесі огляду лікар буде використовувати глотковий шпатель, прицільний джерело світла, роторозширювач і язикодержатель, якщо виникне така необхідність. Одностороннє почервоніння і набряклість в підставі мигдалин вже припускає наявність абсцесу. Крім того, може бути проведено пальпаторне дослідження, що має на увазі обмацування передбачуваного вогнища абсцесу пальцем у рукавичці.Лабораторні та апаратні дослідження використовуються рідко.
Іноді застосовують рентгенологічні та УЗД-методів, щоб переконатися, що немає інших захворювань верхніх дихальних шляхів, в першу чергу:
- Епіглотиту - запалення надгортанника (клапоть тканини, що запобігає потраплянню їжі в дихальне горло).
- Заглоткового абсцесу - гнійного кишені, сформованого позаду стінки глотки (багато в чому аналогічний перітонзіллярний абсцесу).
- Перітонзіллярний целюліту (флегмони) - інфекції м'яких тканин (гнійне запалення дифузно поширюється під поверхнею слизової).
- Лікар може рекомендувати вам дослідження на мононуклеоз . Деякі експерти припускають, що мононуклеоз у 20% відповідальний за виникнення перітонзіллярний абсцесів.
- Крім того, гнійний вміст абсцесу може бути спрямоване на бактеріологічне дослідження, що дозволяє визначити приналежність збудника (-їй) і їх чутливість до антибіотиків. Певна користь з з цього знання є, але на тактиці лікування це позначається мало.
Лікування і догляд в домашніх умовах.
Лікування перітонзіллярний абсцесу в домашніх умовах не проводиться! При найменших підозрах - зверніться до лікаря для огляду і призначення лікування, якщо таке буде потрібно.Лікарська допомога.
Якщо у вас виявлений перітонзіллярний абсцес, головним завданням лікаря буде забезпечити прохідність дихальних шляхів. Якщо ваше життя знаходиться в небезпеці через блокаду горлянки, першим кроком буде пункція порожнини абсцесу з метою випустити достатньо його вмісту, щоб ви могли дихати.Якщо ж вашому житті не загрожує безпосередня небезпека, лікар зробить все можливе, щоб хід лікування був якомога менш болючим. Розтин абсцесу може проходити під місцевою анестезією (як на прийомі у стоматолога), або, при необхідності, під неглибоким вступним (внутрішньовенним) наркозом. Крім того, буде використаний електровідсмоктувач для виключення проковтування і потрапляння в дихальні шляхи гною і крові.
Далі можливі такі варіанти:
- Відкачування гною через голку за допомогою шприца і введення в порожнину медикаментів.
- Дренаж абсцесу через невеликий розріз, зроблений скальпелем, з промиванням гнійної порожнини. У цьому і попередньому випадку можуть знадобитися повторні дренажні процедури.
- Радикальна одностороння або двостороння тонзилектомія (хірургічне видалення мигдаликів) з вишкрібанням гнійної порожнини. Може бути необхідна, якщо з якоїсь причини повторні дренажні процедури не можуть бути проведені, або якщо у вас є часті ангіни в анамнезі.
- Призначаються антибіотики широкого спектру дії. Причому, перша доза може бути введена внутрішньовенно. Для подібного роду інфекцій найкращим препаратом є пеніциліни, якщо ж у вас до них алергія - обов'язково повідомте про це лікаря. Альтернативним варіантом можуть бути еритроміцин або кліндаміцин.
- Якщо ви в цілому здорові, абсцес продреніровался добре і ваш стан не викликає побоювань - відразу після лікувальних процедур ви можете бути виписані додому. Якщо ж ви хворі, не можете ковтати, чи маєте супутні медичні проблеми (наприклад, діабет), тоді вам буде потрібно госпіталізація. Маленьким дітям, яким доводиться робити загальний наркоз для проведення процедури дренажу, часто потрібен нагляд в умовах стаціонару на протязі декількох днів.
Наступні заходи після хірургічних процедур у лікуванні перітонзіллярний абсцесу.
Подальше лікування проходить під наглядом ЛОР-лікаря (отоларинголога).Крім того:
- Якщо абсцес повторюється, рецидивує, вам може знадобитися інший антибіотик або повторні процедури дренажу.
- Якщо у вас почалося сильне кровотеча або з'явилися проблеми з диханням і ковтанням, зверніться до лікаря, причому без зволікання.
Попередження перітонзіллярний абсцесу.
- Надійного методу запобігання перітонзіллярний абсцесу не існує, крім, мабуть, зниження факторів ризику: відмовитися від куріння, приділяти належну увагу гігієні порожнини рота, а також своєчасно лікувати будь-які захворювання порожнини рота.
- Якщо у вас розвивається перітонзіллярний целюліт, то розвитку абсцесу ще можна уникнути, приймаючи антибіотики. Однак ви повинні уважно стежити за розвитком процесу, і вам, швидше за все, буде потрібно госпіталізація.
- Якщо у вас висока ймовірність розвитку абсцесу, наприклад, часті гнійні ангіни в анамнезі, порадьтеся з лікарем - можливо, є підстави до тонзилектомії.
- Як і при будь-якому рекомендованому лікарем лікуванні, курс антибіотиків повинен бути пройдений до кінця, навіть якщо ви відчуєте себе краще через кілька днів.
Прогноз перітонзіллярний абсцесу.
Люди з неускладненим, своєчасно і якісно обробленим перітонзіллярний абсцесом зазвичай повністю видужують. Якщо у вас немає хронічного тонзиліту, ймовірність рецидивування абсцесу складає всього 10%, і видалення мигдалин, як правило, не потрібно.Більшість ускладнень доводиться на людей, хворих на діабет, людей, чия імунна система ослаблена (наприклад, хворих на СНІД, реципієнтів трансплантації, які приймають імунодепресанти і хворих на рак), або тих, хто не усвідомлює серйозності захворювання і не звертається до лікаря.
Основні ускладнення перітонзіллярний абсцесу включають:
- Повна закупорка, блокада дихальних шляхів.
- Кровотеча в результаті розплавлення стінки великої кровоносної судини.
- Зневоднення в результаті утруднення ковтання.
- Поширення інфекції в середостіння.
- Пневмонія.
- Менінгіт.
- Сепсис (зараження крові).